fb
Manu nawigacyjne

Wioska Świętego Mikołaja

Zamów urodziny

Zamów warsztat

Witamy w Wiosce świętego Mikołaja! To tutaj powstają wymarzone prezenty dla grzecznych dzieci 🙂

Św. Mikołaj, razem ze swoimi elfami i reniferami, tworzą cudowną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia nawet w środku wakacji!

Rozpoczynamy naszą podróż na północ Finlandii. Uczymy się co to są dni i noce polarne. To tu, przez Laponię, przechodzi Koło Podbiegunowe, na którym to swoje gniazdko uwił sobie Santa Claus, czyli Joulupukki, a nam dobrze znany jako Św. Mikołaj.

 

1 (800x533)Kto to w ogóle jest ten Św. Mikołaj? Dzieci wysłuchują krótkiej historii o tym, skąd tak naprawdę pochodzi, dowiadują się czym się zajmuje na co dzień, jak wygląda jego życie w zimie, a jak w lecie.

Jak wiadomo – Św. Mikołaj przynosi prezenty… Co trzeba zrobić, aby otrzymać w grudniu takowy? Kto nad tym wszystkim czuwa? Jak zdąża nasz czas i jak to robi, że udaje mu się obdarować w jedną noc tyle dzieci na świecie? Zapewne pomagają mu w tym elfy.

 

2 (800x530)Aby dostarczyć prezenty do dzieci, Św. Mikołaj potrzebuje olbrzymich sań. Dzieci oglądają zdjęcia prawdziwych zimowych sań – sanie mają płozy, dzięki którym suną po śniegu. Sanie są ciągnięte przez renifery.

Tam, gdzie przebywa św. Mikołaj, w Finlandii, jest w zimie bardzo zimno. Aby było nam ciepło musimy odpowiednio się ubierać. Ubieramy futrzane rękawice, puchatą czapę i ciepłe bambosze.

 

Oglądamy zdjęcia tradycyjnych ubiorów lapońskich.

 

5 (800x449)Uczymy się wyplatać ozdoby inspirowane sztuką Samów. Pleciemy kolorowe bransoletki z muliny.

 

6 (800x451)Jak dzieci w Finlandii obchodzą Boże Narodzenie? W co się bawią? Jak tańczą? Gdy już znamy odpowiedzi na te pytania – tańczymy razem do znanego fińskiego przeboju Leva’s Polka.

Muzyka w Finlandii – mini kantele – jak w prosty sposób stworzyć grający instrument szarpany.

 

7 (800x532)Wspólnie piszemy list do św. Mikołaja – bijemy rekord na wielkim rulonie papieru.

 

Magdalena Pastuszko – Będek 

Facebook

wordpress.edu.pl - rozwiązania "szyte na miarę"