fb
Manu nawigacyjne

Na Plantacji Kawy

Zamów urodziny

Zamów warsztat

Kawa to napój, który dzieci bardzo dobrze znają. Ale czy dzieci wiedzą jak powstaje ten napój i skąd pochodzi?

Poznajemy krótką historię kawy oraz ciekawostki z nią związane. Przy okazji podopieczni w trakcie zabawy powtarzają i utrwalają wiedzę na temat kontynentów świata. Dowiadujemy się co to są plantacje kawy.

 

kawa i herbata warsztaty krakówWybieramy się na wyprawę na kolumbijską plantacje kawy Recuca. 

IMG_6531 (800x533)Ubieramy specjalny strój używany do zbierania kawy. Poznajemy też regionalny strój kolumbijskich plantatorów kawy. Zakładamy sobie chustki, a dziewczynki dodatkowo zakładają spódnice charakterystyczne dla regionu upraw kawy.

 

Na plantacji kawy dzieci mają własne zabawy, które poznajemy. Urządzamy zawody w zbieraniu kawy (tym samym dowiadujemy się, które owoce kawowca zrywa się z krzaków).

 

IMG_6571 (800x533)Oglądamy worki pakowe po kawie z Papui oraz Brazylii. Dowiadujemy się, dlaczego kawa transportowana jest właśnie w takich workach. Urządzamy kolejną zabawę w wyścigi w workach plantatorów kawy.

 

 

Maluchy oglądają naczynia na kawę z różnych zakątków świata. Dzieci odkrywają również różne sposoby produkcji naczyń na kawę.

 

Dzieci dowiadują się, w jaki sposób uprawia się kawowca i jak wygląda proces przemieniania owoców tej rośliny w postać, którą dobrze znają ze swojej codzienności. Poznajemy wszystkie etapy produkcji kawy, od pojawienia się kwiatu na krzaku kawy, aż do wypalenia ziaren. Wypalamy kawę i przygotowujemy specjalną korzenną mieszankę przypraw do kawy. Dzieci poznają zwyczaje z różnych krajów dotyczące parzenia, podawania i przyprawiania kawy. Mogą powąchać ziarna kawy przed wypaleniem i po, a potem porównać te zapachy.

 

Nauczymy się rozróżniać kawę Arabicę od Robusty. Dowiadujemy się czym różnią się te kawy. Poznajemy tez starodawny sposób parzenia ekologicznej kawy z żołędzi. Dzieci dowiadują się też jak powstaje najdroższa kawa świata Copi Luwak.

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

Facebook

wordpress.edu.pl - rozwiązania "szyte na miarę"